STOP MOTION
STOP MOTION
Latest Release
STOP MOTION
Moje ime je Emina Zećirović, studentica sam IV godine Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu, nastavnički odsjek. Od ranog djetinjstva crtam, slikam i interesujem se za svaki dostupni vid umjetnosti i umjetničkog izražavanja. U sklopu redovnog studija nastavničkog smjera Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, sprovela sam akciono istraživanje sa učenicima VIII razreda Osnovne škole “Hamdija Kreševljaković” u Sarajevu pod mentorstvom nastavnika Zekerijah Nalića. Akciono istraživanje je rađeno u sklopu predmeta Metodika nastave likovne umjetnosti i likovne kulture - metodički praktikum II, pod mentorstvom docentice mr Nele Hasanbegović. Kao jedan od rezultata je i ova virtuelna izložba radova koji su, po meni, izuzetno uspješno izvedeni. Moja najveća lična satisfakcija u radu sa učenicima svakako je njihova pokazana predanost, motiviranost i spremnost da svoje maštovite ideje na najbolji mogući način prikažu kroz svoje radove.
Osnovna škola
"Hamdija Kreševljaković" Sarajevo
Osnovna škola “Hamdija Kreševljaković” je izgrađena 1937. Godine. Nalazi se u naselju Vrtnik, općini Stari Grad, koja je i jedna od najstarijih mahala u Sarajevu. Škola je prvobitno nosila naziv "VII narodna osnovna škola", 1959. godine škola mijenja naziv u OŠ "Džavid Haverić" po narodnom heroju iz drugog svjetskog rata, a od 1992. godine škola nosi naziv OŠ "Hamdija Kreševljaković" po poznatom bosanskohercegovačkom historičaru Hamdiji Kreševljakoviću.
Status: redovna osnovna škola
Dob učenika: 6 - 14 godina
Broj učenika: 341
Povod za realizaciju izložbe
Akciono istraživanja ima za cilj unaprijediti nastavnu praksu, ali i ispitati u kojoj je mjeri moguće sprovesti tehniku stop motion animacije u učionici. Također, nastoji utvrditi kako i u kojoj mjeri razvija i unapređuje kompetencije učenika, te da li je ova tehnika podobna za uvođenje u ciljeve plana i programa nastavnog predmeta likovna kultura u osnovnim školama.
Stop motion animacija je tehnika kreiranja sadržaja (frame by frame) koji se animira na način da se fotoaparatom ili pametnim telefonom fotografišu pojedinačni radovi, te se zatim pomoću odgovarajućih softvera ili aplikacija animiraju. Animacija je odličan primjer prikazivanja određenih sadržaja u samom nastavnom procesu, tako da i nastavnici mogu kreirati određene sadržaje u svom nastavnom planu i programu kako bi učenicima na drugačiji način približili gradivo. Ovaj vid izražavanja otvara vrata novog svijeta učenicima, svijeta u kojem njihova kreativnost dolazi do izražaja, podstiče maštovitost, želju za dokazivanjem, individualni rad i rad u timovima, ispituje njihove granice, mogućnosti i sposobnosti. Također, budi takmičarski duh, želju za usavršavanjem i istraživanjem na polju stop motion animacije kao i dostupnih tehnologija.
Krajnji rezultat ovog projekta akcionog istraživanja je pokazao izuzetnu kretativnost i potakao učenike na dalje istraživanje i buduće samostalne projekte. Zadovoljstvo mi je prikazati njihova prva ostvarenja, vrijedna svake pohvale.
Učenici su se koristili materijalima poput grafitnih olovaka, bojica, makaza i papira kako bi napravili scenario za stop motion animaciju. Tema je bila slobodna, te su učenici u parovima, odnosno tandemima osmišljali scenarije koje su kasnije i crtali, bojili a naposljetku i animirali. Pojedini učenici su se odlučili koristiti bojicama na bazi vodenih boja koje pri miješanju sa vodom dobiju karakteristike vodenih bojica.
Na ovom radu vidimo prikaz poznatog super junaka Batmana koji se spušta niz zgradu. Izražena konstruktivna mašta je aspekat koji pronalazimo u razvojnoj fazi vizuelno optičkog realizma, što primijetimo i na ovom djelu. Učenici su u tandemu osmislili scenarij, te su ga vrlo uspješno pretvorili u stop motion animaciju.
Na ovom radu vidimo srce koje se slama, ponovno se javlja izržena ekspresija, te simbolički oblikovana animacija koja pripada navedenoj razvojnoj fazi. Učenici/ce su koristili/le bojice, te motive kojima su pridonijele efektu i trenutku slamanja srca.
Prikaz balona u obliku srca koji slobodno lete ka nebu, redefiniranje viđenoga jeste jedan od aspekata koji pripadaju navedenoj razvojnoj fazi. Srce simbolizuje tugu koju dijete osjeća u momentu kada ispusti balon iz ruke i kada shvata da više nike u njegovom posjedu, povratak balona prikazuje želju u tom momentu, da se balon vrati nazad u njihovo naručje.
Rad predstavlja prikaz Sunca koje veselo namiguje dok prelazi nebom od izlaska ka zalasku. Primjetna je izražena konstruktivna mašta. Interesantan odabir materijala i postavke. Korištena specifična tekstura za pozadinu tj. nebo.
Prikaz putanje Sunca jednog vedrog ljetnog dana dočaran je ovim radom.
"Trčkaranje Sunca" od jutra do večeri daje mu gotovo ljudske karakteristike. U samoj završnici njegove trke razljeva svoje boje nebom kreirajući spektakularan zalazak koji samo sjajne zvijezde mogu nadmašiti. Učenik je uradio digitalnu verziju rada.